Dôchodkové správcovské spoločnosti - Kto sa nám stará o 2. a 3. pilier?

05.10.2013 00:51

 

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (správcu) treba vnímať ako komerčný subjekt finančného trhu, ktorého si sporitelia "najali" ako profesionála na správu vlastných úspor kumulovaných na osobných dôchodkových účtoch. Z osobných dôchodkových účtov správca investuje prostriedky v rámci dôchodkového fondu podľa definovanej (a zákonom regulovanej) investičnej stratégie do finančných nástrojov.

Podľa zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa pod pojmom dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) rozumie akciová spoločnosť so sídlom na území SR, ktorej predmetom činnosti je vytváranie a správa dôchodkových fondov na vykonávanie starobného dôchodkového sporenia na základe povolenia na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti udeleného Národnou bankou Slovenska (NBS).

Dôchodková správcovská spoločnosť poskytuje sporiteľom nasledovné služby:

- vedie osobný dôchodkový účet sporiteľa, pričom sporiteľ môže mať maximálne dva osobné dôchodkové účty investujúce do dvoch dôchodkových fondov, z ktorých jeden je vždy dlhopisový dôchodkový fond (úprava účinná od 1. 4. 2012)

- spravuje minimálne dva rôzne dôchodkové fondy, pričom jeden je dlhopisový garantovaný a jeden akciový negarantovaný. DSS môže vytvárať aj iné fondy, avšak musia spĺňať garantovanú alebo negarantovanú schému. (úprava účinná od 1. 9. 2012)

- raz za rok bezplatne zasiela výpis z osobného dôchodkového účtu

- pravidelne aktualizuje zákonom stanovené informácie, napr. aktuálnu hodnotu dôchodkovej jednotky (AHDJ), stav na osobnom dôchodkovom účte, mesačné správy o vývoji majetku, polročné a ročné správy o hospodárení,  (úprava účinná od 1. 4. 2012) a od 1.1.2013 už nie je povinná zverejňovať vývoj benchmarku,

- za svoje služby DSS účtuje poplatky (odplata za správu dôchodkového fondu,odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu a odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde), ktorých výška je obmedzená zákonom.

Sporitelia si v II. pilieri môžu vybrať služby jednej zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností, ktoré v súčasnosti spravujú fondy:

AEGON d.s.s., a.s. 

Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s. (https://dss.allianzsp.sk/)

AXA d.s.s., a.s.

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s. 

ING dôchodková správcovská spoločnosť, a.s. (https://www.ingdss.sk/dss-sk/)

VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť, a.s. (https://www.vubgenerali.sk/)

V podmienkach slovenského kapitalizačného piliera je nutné chápať, že správcovia vykonávajú tzv. všeobecnú správu úspor. Tá je definovaná investičnou stratégiou platnou pre príslušný dôchodkový fond, pričom zamestnanci správcu realizujú investičnú stratégiu priamo prostredníctvom nákupu a predaja finančných nástrojov (dlhopisy, akcie, ETF (verejne obchodované fondy), podielové fondy, peňažné poukážky, deriváty finančného trhu a iné finančné nástroje) do porfólia dôchodkového fondu. Všeobecná správa úspor sa vyznačuje relatívnej lacnejšou správou (nižšie poplatky), menej aktívnou správou úspor (využívajú sa dlhodobé stratégie "nakúp a drž" a pasívne investičné stratégie) a v dlhodobom horizonte pravdepodobne môže viesť k nižšej miere výkonnosti.

 

Doplnkové dôchodkové sporenie predstavuje dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom sú finančné prostriedky účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia (ďalej len „účastník") spravované súkromnými spoločnosťami.

Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) je akciová spoločnosť so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá vykonáva svoju činnosť po splnení zákonom ustanovených podmienok na základe povolenia na vznik a činnosť DDS vydaného Národnou bankou Slovenska. Každá DDS je povinná vytvoriť a spravovať jeden výplatný doplnkový dôchodkový fond a najmenej jeden príspevkový doplnkový dôchodkový fond.

Účelom doplnkového dôchodkového sporenia je umožniť účastníkovi získať doplnkový dôchodkový príjem v starobe a doplnkový dôchodkový príjem v prípade skončenia výkonu tzv. „rizikových prác", t. j. prác, ktoré sú zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4, alebo skončenia výkonu prác zamestnanca, ktorý je tanečný umelec alebo hudobný umelec, ktorý vykonáva profesiu hráča na dychový nástroj.

Účastníkom sa stáva zamestnanec, ktorý uzatvoril zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou alebo iná fyzická osoba, ktorá ku dňu uzatvorenia zmluvy o doplnkovom dôchodkovom sporení s DDS (táto zmluva sa nazýva účastnícka zmluva) dovŕšila najmenej 18 rokov veku. Prostredníctvom doplnkového dôchodkového sporenia si účastník sporí finančné prostriedky v DDS, ktorá tieto prostriedky investuje za účelom ich zhodnotenia. Výsledná suma závisí od výšky finančných prostriedkov, ktoré účastník, resp. jeho zamestnávateľ počas celého obdobia sporenia do DDS odviedli a od miery ich zhodnotenia. Výška mesačných príspevkov účastníka na doplnkové dôchodkové sporenie je dohodnutá v účastníckej zmluve. Platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výšku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve. Výška príspevkov zamestnávateľa, ktorý platí príspevky za svojich zamestnancov - účastníkov - je súčasťou zamestnávateľskej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a DDS. Zamestnávateľ však nie je vo všeobecnosti povinný zamestnávateľskú zmluvu uzatvoriť s výnimkou účastníkov zamestnávateľa vykonávajúcich uvedené rizikové práce, za ktorých uhrádza príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie povinne.

Fyzická osoba, ktorá dosiahne dôchodkový vek, môže poberať dôchodkový príjem až z troch zdrojov:

1. Sociálna poisťovňa jej bude vyplácať dôchodok z priebežného systému (prvý pilier).

2. V prípade, ak vstúpila do systému starobného dôchodkového sporenia(druhý pilier), dôchodok jej bude vyplácaný aj z prostriedkov, ktoré si ako sporiteľ nasporila na osobnom dôchodkovom účte, a to v závislosti od toho, ako tieto prostriedky dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) zhodnotila investovaním. Z prvého piliera sa však jej dôchodok primerane zníži.

3. Doplnkový dôchodkový príjem bude doplnková dôchodková spoločnosť (DSS) vyplácaťúčastníkovi, ktorý sporil na osobnom účte finančné prostriedky v systéme doplnkového dôchodkového sporenia (tretí pilier), ktoré DDS investovala za účelom zhodnotenia.

     

 

Po ukončení obdobia sporenia (investovania) vypláca doplnková dôchodková spoločnosť za zákonom ustanovených podmienok tieto dávky:

- doplnkový starobný dôchodok vo forme:

doživotného doplnkového starobného dôchodku,

dočasného doplnkového starobného dôchodku, 

- doplnkový výsluhový dôchodok vo forme:

doživotného doplnkového výsluhového dôchodku,

dočasného doplnkového výsluhového dôchodku,

- jednorazové vyrovnanie, 

- odstupné.

Na Slovensku v súčasnosti ponúka svoje služby týchto päť doplnkových dôchodkových spoločností:

AEGON, d.d.s., a.s.

AXA d.d.s., a.s. 

Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s. 

ING Tatry - Sympatia, d.d.s., a.s. 

Stabilita, d.d.s., a.s. 

Späť