Tretí pilier dôchodkového sporenia - doplnkové dôchodkové sporenie

04.10.2013 21:30
Sporenie v doplnkovom dôchodkovom sporení je dobrovoľné. V minulosti boli príspevky na toto sporenie aj uznateľné ako odpočítateľná položka zo základu dane. Od 1.1.2011 si však sporitelia svoje nasporené prostriedky od daňového základu k dani z príjmov odpočítať nemôžu.
 
Na doplnkové dôchodkové sporenie vám môže prispievať aj zamestnávateľ.
 
Doplnkové dôchodkové sporenie, často označované aj ako penzijné pripoistenie, predstavuje formu sporenia slúžiacu k zaisteniu dostatočných finančných prostriedkov pre obdobie dôchodku. Jedná sa o dobrovoľnú formu dlhodobého sporenia s možnosťou prispievania zamestnávateľa.
 
Klient sa pri uzatvorení zmluvy s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou (ďalej DDS) zaväzuje pravidlene prispievať na svoj osobný účet vedení v danej poisťovni. DDS zhodnocuje vklady svojich klientov a zaväzuje sa mu vyplácať doplnkový dôchodok po splnení podmienok určených v zmluve a v dávkovom pláne.
 
Obvykle si toto sporenie uzatvárajú zamestnanci, ktorých zamestnávateľ je taktiež prispievateľom. No zákon umožňuje uzavrieť doplnkové dôchodkové sporenie každej fyzickej osobe po dovŕšení 18 rokov.
 
Účastníkom sporenia môže byť aj zamestnávateľ. Zamestnávateľ platí príspevky svojim zamestnancom v lehote splatnosti  a spôsobom uvedeným v zamestnávateľskej zmluve, najmenej však vo výške 2 % z vymeriavaceho základu zamestnanca. Práve príspevky do doplnkového dôchodkového sporenia sa stávajú čoraz obľúbenejším benefitom, ktorý zamestávatelia radi poskytujú svojím zamestnancom.
 
Po splenení zákonom stanovených podmienok a tiež podmienok uvedených v dávkovom pláne Vám z nasporených prostriedkov  DDS vyplatí:
 
doplnkový starobný dôchodok
o doživotný
o dočasný
doplnkový výsluhový dôchodok
o doživotný
o dočasný
jednorázové vyrovnanie
odstupné
Späť